Jakie szkło do piwa ?

Nie jest tajemnicą, iż wielu z nas jest wielkimi miłośnikami złocistego pysznego napoju-piwa. Ten orzeźwiający trunek o krystalicznie czystej, bursztynowej barwie to świetny sposób na upalne letnie popołudnie spędzone w gronie najbliższych, czy tradycyjny towarzysz piłkarskich rozgrywek w gronie kumpli. Któż z nas nie marzy o kuflu wypełnionym po brzegi aromatycznym schłodzonym napoju z wysoką pianką? Doskonale gasi pragnienie, a tym samym jest dobrym pretekstem do spotkań w gronie rodzinnym i koleżeńskim.

Wszyscy je lubią, wszyscy je piją, ale czy wszyscy wiedzą jak powstaje?

Piwo to nic innego jak alkoholowy napój, powstały w wyniku fermentacji słodu, z dodatkiem wody i chmielu, przy jednoczesnym użyciu wyselekcjonowanych drożdży. Ile rodzajów piwa, tyle różnych receptur. Jako, że na rynku obecnych jest niezliczenie wiele rodzajów piwa, każde z nich ma swój odmienny skład zależny od browaru.

Dobierz szklankę do piwa!

Każdy miłośnik chmielowego napoju wie, w jakim naczyniu piwo smakuje najlepiej. Musi być masywne, trwałe i przede wszystkim pojemne. Cóż to za przyjemność sączyć pyszny trunek z małej szklaneczki, do której co rusz trzeba dolewać piwa? A co z piwną pianką? Na nią też musi być miejsce. Początki browarnictwa były prostsze. Wówczas wystarczył gruby kufel, szklanka, a nawet spożywanie piwa wprost z butelki nie było niczym zaskakującym. Wraz z rozwojem sfery browaru, rozkwit miał również rynek szkła. Obecnie do konsumpcji piwa przeznaczonych jest niezliczenie wiele naczyń. Zarówno tych klasycznych, bez zdobień, delikatnych, które z pewnością przypadną do gustu każdej kobiecie, jak również masywnych, bardzo męskich, idealnych na spotkanie z kumplem.

Pamiętać należy jednak o tym, iż specjalnie dobrany element domowej zastawy do wybranego piwa może uwydatnić jego zalety, o jakich nie mieliśmy dotąd pojęcia. Wygląd piwa, klarowność, barwa, a przede wszystkim smak to cechy, które przecież przyciągają nas do tego smacznego trunku.

Szkło do piwa – to piwny smakoszu musisz mieć!

Oto cztery rodzaje szkła, które każdy smakosz bursztynowego trunku powinien posiadać w swojej domowej zastawie stołowej, a dzięki nim z pewnością odkryje wszystkie ukryte zalety piwa.

  1.    Kufel do Piwa

To zapewne wśród wielu smakoszy piwa pierwsze skojarzenie na myśl o dobieraniu odpowiedniego naczynia do degustacji trunku. Solidny, trwały, gruby, niezwykle męski i w dodatku pojemny, gdzie z pewnością znajdzie się miejsce na wysoką piankę. Element konieczny kufla? Ucho! Bez masywnego ucha kufel do piwa już nie jest kuflem. To ono pozwala na swobodę konsumpcji, nie ogrzewając przy tym piwa ciepłem naszych dłoni. Kufel może przybierać różny kształt- wysoki i podłużny, nieco niższy w formie beczułki, ze zdobieniami, wytłaczaną powierzchnią, bądź zupełnie gładki. To idealne naczynie do serwowania porterów, jasnych i ciemnych lagerów, koźlaków, piw miodowych.

  1.    Pokal do piwa

Zapewne jeszcze kilka lat temu niewielu smakoszy piwa miało pojęcie o istnieniu pokali. Cóż to takiego? Szklaneczka na nóżce, która na dobre zagościła w wielu domach fanów złotego trunku i licznych pubach. Pokale do piwa są bardziej delikatne, filigranowe i eleganckie. Wykonane z cienkiego szkła, przybierają wąski i smukły kształt. To rozwiązanie wprost idealne dla kobiet. Pokale świetnie uwydatniają barwę piwa, jego klarowność i nasycenie dwutlenkiem węgla. Nadają się do serwowania piw lekkich, lagerów, koźlaków, pilznerów.

  1.    Szklanka do piwa

To najczęściej stosowane szkło do serwowania piwa w polskich pubach. Nie posiada nóżki, ani ucha. Dzięki swojej budowie, smukły i wysoki kształt lekko zwężający się ku górze szklanki pozwala na swobodne gromadzenie się aromatów jak i piwnej pianki.  Mowa tu o szklance typowej do piw pszenicznych.  Dostępne są również szklanki typu „nonic”-szklanki do piwa pintowe. Posiadające prosty kształt z charakterystyczną wypustką w górnej części szklanki, co znacznie ułatwia uwalnianie aromatów. Te dedykowane są piwom angielskim.

  1.    Kieliszek do piwa

Rzadko, kiedy kieliszki kojarzone są z konsumpcją piwa. Raczej przypisuje się je degustacji win. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, zwłaszcza, jeśli chodzi o piwa z dużą zawartością alkoholu i mocnym aromacie. Kieliszki do piwa charakteryzują się nieco dłuższą nóżką, niż u pokali. Niecodziennym rozwiązaniem są kryształowe kieliszki do piwa, które idealnie ozdobią Twoją domową zastawę stołową. Złocista barwa piwa będzie dodatkowo wspaniale współgrała z mieniącymi się zdobieniami na kieliszkach z mocnego i solidnego kryształu.