Jak odróżnić szkło od kryształu?

Jak odróżnić szkło od kryształu?

Niezależnie od składu chemicznego, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, istnieje wiele sposobów, aby przez obserwację określić, czy szklanka wykonana została ze szkła czy kryształu.

Kluczowe różnice pomiędzy szkłem a kryształem to:

Grubość

W stosunku do szkła, kryształy mogą być cieńsze i mogą posiadać więcej dekoracji. Występowanie ołowiu obniża temperaturę roboczą szkła, czyniąc je łatwiejszym w obróbce. Zwykłe szkło podgrzewane jest do wysokich temperatur, a czas pracy na jego dmuchanie i formowanie jest krótki. Obecność ołowiu obniża temperaturę podgrzewania, jednocześnie wydłużając czas pracy, co pozwala na bardziej bogate zdobienie w porównaniu do szkła. Występowanie ołowiu w składzie sprawia, że kryształ jest bardziej podatny na rzeźbienie i formowanie go do porządnego kształtu, ale jednocześnie sprawia to, że jest bardziej podatny na zadrapania.

Klarowność (Przejrzystość)

Szkło, szczególnie sodowo-wapniowe jest mętne, nawet jeśli patrzymy na nie pod światło. Kryształ natomiast znany jest ze swojej klarowności, dlatego jest popularnym surowcem do wyrobu żyrandoli, biżuterii i kieliszków. Każdy prawdziwy miłośnik i znawca wina ceni sobie bardziej kryształy niż szkło. Kryształowe szkło umożliwia łatwiejsze oszacowanie koloru i lepkości cieczy. Wyższa zawartość ołowiu w krysztale daje większą przejrzystość.

Refrakcja

Podobnie jak klarowność jakość refrakcji (załamania światła) ma dużo wspólnego z zawartością ołowiu. Wysoka jakość kryształów szczególnie tych, w których zawartość ołowiu waha się między 36 a 70 procent, błyszczy się bardziej na słońcu. Optycznie czysty kryształ idzie o krok dalej niż szkło, jest polerowany do uzyskania gładkiej powierzchni bez skaz i zniekształceń. Ten rodzaj kryształu znany jest z pryzmatów tęczy, które tworzą się po umieszczeniu pod słońce. Dla porównania szkło jest nieprzeźroczyste.

Cięcie

Kryształ jest zazwyczaj cięty i polerowany w precyzyjny sposób. Dodatkowo jest gładki w dotyku. W przeciwieństwie, szkło ma tendencję do bycia kruchym i ostrym. Kryształ jest znacznie łagodniejszy niż szkło.

Dźwięk

Kolejną kluczową różnicą między szkłem a kryształem jest dźwięk. Przy puknięciu kryształ wytwarza dźwięk dzwonka jakby brzęczał, a szkło wydobywa z siebie niski, masywny, głuchy dźwięk.

Waga

Zawartość ołowiu w krysztale odgrywa również kluczową rolę w jego wadze. Ołów jest gęstym metalem, dlatego kryształ jest naturalnie cięższy niż szkło. Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, czy element jest kryształem czy szkłem jest je potrzymać na dłoni . Dla porównania zestaw 6 szklanek do whisky waży 2,3kg, a szklanych 1,7kg.

 

Zobacz nasze kryształy:

1. Kryształowe szklanki do whisky

2. Kryształowe kieliszki do wina: kieliszki do wina białego i kieliszki do wina czerwonego,
a także kryształowe zestawy do wina

3. Kryształowe kieliszki do szampana i kryształowe kieliszki do win musujących

4. Kryształowe zestawy do whisky

5. Szklanki do napojów i drinków

6. Kieliszki do koniaku i kieliszki do brandy

7. Kryształowe kieliszki do wódki, kieliszki do nalewek i kieliszki do likieru

8. Kryształowe kieliszki do martini i kieliszki do drinków

9. Szkło do piwa: pokale – szklanki do piwa i kufle do piwa

10. Kryształowe owocarki

11. Kryształowe wazony

12. Kryształowe puszki i bomboniery