Czy używanie kryształów jest bezpieczne?

Czy używanie kryształów jest bezpieczne?

Kryształy są kochane przez ich właścicieli na całym świeci za ich błyszczący, lśniący, migoczący urok, luksusowy dotyk i czysty smak wina i innych napojów popijanych z kryształowych kielichów.

Kryształ został wymyślony przez George’a Ravenscroft’a w 1600 roku. Zwykłe szkło było wytwarzane przez tysiące lat z piasku-krzemionkowego, potasu i wapienia. George Ravenscroft założył pierwszą fabrykę szkła w Londynie. Później zaczął dodawać tlenek ołowiu do szkła i opatentował ten proces jako „szkło krzemionkowe”.

Metoda cięcia szkła stała się formą sztuki i doprowadziła do rozwoju drobnych wyrobów kryształowych tworzonych na całym świecie. Od tego czasu powstało wiele firm, które wykorzystują ten sam proce, aby stworzyć niesamowite naczynia, kieliszki, biżuterię i przedmioty kolekcjonerskie zrobione z kryształu. Dla niektórych, ostrzeżenie o zawartości ołowiu budzi pytanie czy właściciele kryształów są bezpieczni i czy kryształy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka? Ten przewodnik jest stworzony by wyjaśnić wątpliwości i uspokoić ,że podczas zakupów i użytkowania kryształów jesteśmy bezpieczni.

Cel użycia ołowiu w kryształach?

Kryształy to inaczej szkło ołowiowe. Bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wytwarzania przedmiotów głównie dekoracyjnych, zawierających pewną ilość ołowiu prowadzonego w postaci tlenów. Ołów występuje w masie szklanej pod postacią jonu modyfikującego Pb2+ . Kryształy mogą zawierać maksymalnie 33 procent tlenku ołowiu, ale zazwyczaj zawierają od 24 do 32 procent. Tlenek ołowiu zostaje dodany do ciekłego szkła zanim zostanie wytłoczone w konkretną formę. Po utwardzeniu, szkło jest ręcznie cięte aby mogło wyglądać jak kryształ. Stąd nazwa: Cut Crystal. Istnieją dwie główne przyczyny użycia ołowiu w produkcji kryształu: łatwiejsze wytworzenie i błysk

Łatwiejsze wytworzenie

Użycie ołowiu w produkcji kryształu sprawia, że produkt jest bardziej miękki i łatwiejszy do cięcia.
Ponieważ całe piękno i urok kryształu pochodzi z bogactwa/różnorodności kształtu cięć w szkle, jest istotne aby ten proces obróbki był jak najłatwiejszy. Bez użycia ołowiu , obróbka byłaby znacznie trudniejsza, aby uzyskać jasne i precyzyjne cięcia w kryształowych produktach. Ołów użyty sprawia, że szkło jest miękkie do cięcia, ale również sprawia że szkło jest trudniejsze w formowaniu w procesie dmuchania. Wymaga to od dmuchaczy szkła kryształu, więcej umiejętności niż od typowego dmuchacza szkła. To jest to przez, co sprawia, że kryształ jest droższy.

Błysk

Zawartość ołowiu wpływa również na znacznie wyższy współczynnik załamania światła niż zwykłego szkła, a tym samym na znacznie większy blask. Szkło kryształowe ma genialny, srebrzysty wygląd i wydaje niepowtarzalne dzwonienie/brzęczenie w porównaniu do gorszego jakościowo i zwykłego szkła. Bez ołowiu, nie byłoby lśniącego błysku i dźwięku brzęczących kryształowych szklanek podczas toastów. Im więcej ołowiu tym większy blask i większe dzwonie kryształów.

Krysztaly.pl to nie tylko sklep internetowy, wyróżnia nas dostęp do szlifierni kryształów dzięki czemu mamy możliwość realizacji zamówień indywidualnych. Sprzedajemy kryształy w bardzo dobrej cenie i najwyższej jakości. Zajmujemy się sprzedażą internetową i detaliczną. Sprzedajemy kieliszki do szampana, kieliszki do wina, kieliszki do wódki, kieliszki do koniaku, wazony, cukiernice, owocarki, patery, dzbanki, kosze i kafarki, szklanki, kufle. Wszystkie nasze produkty są tworzone wyłącznie ręcznie dzięki czemu nasze produkty są unikalne i luksusowe.