Szkło a kryształ

Szkło a kryształ

Podczas specjalnych okazji mamy w zwyczaju pić piwo, szampana, wino czy inne napoje alkoholowe, aby świętować. Oczywiste jest, aby wziąć kieliszki do ręki i wznieść toast za nowożeńców, za udany projekt, za zdrowie czy w ramach gratulacji.

Dla przeciętnego człowieka różnica między szkłem a kryształem może być trudna do zauważenia. Wiele osób twierdzi, że szkło i kryształ są niemal identyczne. Zauważą jedynie minimalne różnice.

Osoby zainteresowane zakupem szkła lub kryształów powinny zapoznać się z różnicami, które występują pomiędzy materiałami, z jakich wykonane są interesujące nas przedmioty.

Głównymi cechami pozwalającymi na rozróżnienie szkła od kryształu są:
skład chemiczny, grubość, jasność, cięcia, załamanie światła, dźwięk i waga.

Przed zgłębieniem kluczowych różnic między szkłem a kryształem, należy najpierw określić ich znaczenie w kulturze popularnej. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, iż kryształ odnosi się do “szkła ołowiowego”.

Przedstawiamy skład chemiczny szkła i kryształów, z którymi klient może spotkać się na rynku.

Szkło

Terminu tego często używamy określając produkty codziennego użytku, np. szklanki, kieliszki, kubki, etc. Jednak szkło jako surowiec odnosi się zwykle do sodowo-wapniowego produktu, co stanowi 90% szkła, które jest produkowane i przetwarzane na obecnym rynku.

  • Szkło sodowo-wapniowe – wykonywane z wapnia, sody i krzemionki. Z tego szkła wykonywane są np. żarówki, okna, naczynia i figurki. Jego składniki są dostępne w przyrodzie, co czyni je powszechnymi i tanimi.
  • Szkło boro krzemowe lub Pyrex– składa się z krzemionki, kwasu borowego, sody i innych dodatków. Ten rodzaj szkła jest często używany w laboratorium i kuchni, ponieważ jest odporny na korozję i wysoką temperaturę.

Kwarc – minerał z gromady krzemianów przestrzennych zbudowany głównie z dwutlenku krzemu. Uzyskiwany z organicznego topienia kryształów w wysokich temperaturach. Ten rodzaj szkła używany jest najczęściej do wyrobu produktów laboratoryjnych, lampo halogenowych czy kamer high-end.

Kryształ – bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, zawierająca pewną ilość ołowiu wprowadzonego w postaci tlenków (glejty lub minii). Ołów występuje w gotowej masie szklanej pod postacią jonu modyfikującego Pb2+. Za szkło ołowiowe uważa się według norm takie szkło, które zawiera ponad 18% tlenku ołowiu. Szkło ołowiane jest cenione ze względu na swoją wytrzymałość i właściwości dekoracyjne. Jest idealną ozdobą na stół, piękną pamiątką, prezentem czy upominkiem.

Zobacz nasz poradnik jak określić, czy szklanka jest zrobiona z szkła lub kryształu tylko przez obserwację w naszym artykule Jak odróżnić Szkło od Kryształu?

Zobacz nasze kryształy: