Szklanki kryształowe

Jak wiadomo kieliszki, szklanki, pokale i kufle wykonywane są w większości ze szkła. Jednak do stworzenia każdego z tych elementów naszej domowej zastawy może być użyty zupełnie odmienny rodzaj szkła. Kieliszki i inne naczynia mogą wówczas charakteryzować się innymi właściwościami oraz jakością wyrobu. Jak zatem dobrać nasze domowe wyposażenie do serwowania trunków, aby było trwałe i posłużyło nam na wiele lat? O wybór jakiego szkła się pokusić?

Większość powszechnie dostępnych przedmiotów szklanych wykonanych jest ze szkła sodowego w automatycznym procesie produkcji, co nie zawsze może być ich zaletą. Wykonywane masowo prezentują nieskazitelne kształty, lecz nie do końca mogą posłużyć nam przez wiele lat. Sprawdzą się podczas codziennego użytkowanie, kiedy to narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarysowania i otarcia. Są przy tym niedrogie, klasyczne i niczym niewyróżniające się od reszty naczyń. Świetnie sprawdzą się w restauracjach i barach.

Szukam szklanego dzieła sztuki…

Jeśli jednak szukamy czegoś odmiennego, co odmieni nasze domowe wyposażenie, a tym samym zaskoczy naszych gości, a nam posłuży przez wiele lat, warto pokusić się o wybór produktów ręcznie robionych, najlepiej ze szkła kryształowego. Zapewne wyroby te będą nieco droższe od standardowych kieliszków dostępnych choćby w supermarkecie, lecz z pewnością cenę wynagrodzi nam ich wygląd.

Szkło kryształowe to nic innego, jak odmiana szkła z dodatkiem ołowiu. Im wyższa zawartość pierwiastka, tym naczynie jest delikatniejsze i cieńsze. Nie oznacza to, iż produkcji jest bardziej narażony na uszkodzenia, wręcz przeciwnie. Szkło kryształowe to idealny materiał do tworzenia wszelkiego rodzaju zdobień oraz artystycznych elementów do wystroju wnętrz. Na jego powierzchni można formować większą ilość ozdób, niż na szkle tradycyjnym, dzięki czemu jest bardziej efektowne, a ręcznie wykonywane naczynia to już niejako dzieła sztuki. Oczywiście w codziennym użytkowaniu, narażonym na uszkodzenia, zarysowania, otarcia sprawdzą się dobrze naczynia ze szkła tradycyjnego, jednak warto w swojej zastawie stołowej posiadać właśnie elementy ze szkła kryształowego. Kryształowe szklanki do wody, szklanki do napojów, kryształowe pokale do piwa, czy choćby mocniejszych trunków, np. whisky z dodatkowym grubszym dnem sprawia, że chwila degustacji napoju stanie się bardziej przyjemna, a przede wszystkim bardziej efektowna.

Możliwość stworzenia znacznej ilość zdobień, jakie daje nam większa zawartość ołowiu w materiale, sprawia, iż serwowany trunek mieni się w kolorach. W ten sposób zdobienia wpływają pozytywnie na sam wizerunek naczynia, czyniąc go jeszcze bardziej wyjątkowym. W naszej ofercie oprócz szklanek kryształowych, obecne są również niezwykłe szklanki kryształowe z grawerem. Ten może być tradycyjny, według naszych firmowych wzorów, bądź wykonany na specjalne życzenie zamawiającego. Jeśli poszukujemy pomysłu na wyjątkowy prezent dla naszych najbliższych, czy to urodziny taty, a może zbliżająca się okrągła rocznica ślubu rodziców, wybór kryształowych szklanek z grawerem będzie jak najbardziej trafny. W połączeniu ze szklaną karafką uczyni prezent jeszcze bardziej efektownym, a obdarowanej osobie posłuży na wiele lat.