Jakie szklanki do whisky?

Whisky to coś więcej niż alkohol. Koneserzy kupując ten trunek wiedzą, że w rzeczywistości płacą za coś bardziej cennego. Jest to mieszanka burzliwej historii i celtyckich mitów, która sprawia, że Whisky kojarzona jest z czymś ekskluzywnym i zarazem odrobinę  mistycznym. Trunek ten pociągający jest z kilku powodów. Większość ludzi zwraca na niego uwagę nie ze względów historycznych, czy przez proces produkcji, lecz na jego obecność w kulturze popularnej. Pili ją bowiem bohaterowie filmów i książek, znani artyści, politycy i ludzie biznesu.

Większość ludzi uważa, że whisky to trunek iście Szkocki. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości do Szkocji przywędrował z Irlandii. Pierwsze alkohole produkowane przez irlandzkich mnichów używane były wyłącznie do celów leczniczych, jako środki przedłużające życie i łagodzące różne dolegliwości. W XI w. destylacja szybko rozpowszechniła się w całej Europie. Początkowo technologia służąca do produkcji perfum, a później destylacji win zaczyna służyć do tworzenia niezwykłych w smaku alkoholi wysokoprocentowych. Whisky produkuje się w kilku rejonach świata za pomocą nieco odmiennych metod.

 

Degustacja w kieliszkach do whisky czy szklankach do whisky?

Whisky należy do trunków, które wzbudzają najwięcej kontrowersji. Spory te nie dotyczą jednak samego alkoholu, lecz sposobu jego podawania. Właściwie nie ma sztywno określonych zasad spożywania trunków. Najważniejsze, aby spożywać go z ochotą i w doborowym towarzystwie.

Według zawodowych degustatorów najlepszym wyborem są kieliszki do whisky o kształcie tulipana, które lekko zwężają się ku górze lub nieco wydłużonych kryształowych kieliszków do koniaku, aby czerpać z whisky największą przyjemność oraz by zrozumieć i ocenić jak najlepiej jej smak. Większość osób jednak korzysta z tradycyjnych niskich i okrągłych, bądź nieco kanciastych szklaneczek do whisky, które wytwarzane są ze stosunkowo grubego szkła. W naszym kraju popularne stało się serwowanie trunku w szklankach kwadratowych.

Alternatywą dla tradycyjnych szklanek wytwarzanych ze szkła są zjawiskowo eleganckie kryształowe szklanki do whisky, które zachwycają swoim wyglądem. Te bowiem, wytwarzane ręcznie stają się niejako dziełem sztuki, stawiając tym samym szkło tradycyjne wytwarzane maszynowo na dużo niższej pozycji. Produkty kryształowe ręcznie wykonywane swoim wyglądem znacznie różnią się od tradycyjnych, a w przypadku whisky ma to niemałe znaczenie. Trunek ten potrzebuje najlepszej oprawy szklanej, dlatego wybór powinien być przemyślany i nie pochopny. Misternie wykonane kryształowe szklanki z grawerem, których wzorów na naszym krajowym rynku jest coraz więcej, to również świetny pomysł na prezent dla naszych najbliższych i znajomych.

W zależności od gatunku whisky zaleca się odmienną degustację i sposób podania. Niektóre alkohole np. Single malt, należy podawać w połączeniu z czystą wodą źródlaną w proporcjach 1/3 wody do 2/3 alkohol. Natomiast whisky typu Blended, serwuje się z kilkoma kostkami lodu, bądź jako baza do tworzenia drinków. Oczywiście są też przeciwnicy tych technik, którzy uważają, iż whisky jako samodzielny alkohol bez zbędnych dodatków smakuje najlepiej. Naczynie do degustacji należy napełnić około 170-280 ml alkoholu i podawać go zawsze w temperaturze pokojowej.