Szklanki do whisky – jakie powinny być?

Whisky to jeden z najczęściej wybieranych alkoholi na świecie. W Polsce jego popularność rośnie z dnia na dzień. Podczas spotkań z przyjaciółmi i imprez świetnie sprawdza się w formie różnorodnych koktajli, a natomiast w czystej formie idealnie uzupełnia spokojny, relaksacyjny wieczór po ciężkim dniu. Idealny dla osób szukających wielu różnorodnych doznań smakowych. Whisky w końcu ma tak wiele do zaoferowania. Jedne są delikatne, inne ostre, dymne czy też owocowe. Tak wiele rodzajów i tak wiele aromatów i smaków. W każdym łyku whisky znajdziemy smaki burzliwej historii i celtyckich mitów.

Nie ma idealnego przepisu na serwowanie whiskey. Wszystko zależy od rodzaju alkoholu, jego pochodzenia, wieku , ale także od indywidualnych gustów smakoszy i koneserów. Wszystkie wskazówki nie są nakazami, ale raczej drogowskazami do odkrycia prawdziwych doznań smakowych.

My skupimy się na serwowaniu whisky i wyborze odpowiedniego szkła. Najbardziej popularne i polecane są szklanki do whisky. Jakie powinny być? Koneserzy polecają kryształowe szklanki do whisky, które ze względu na swoje właściwości, zapewniają idealną przejrzystość, ponieważ są wykonane ze szkła ołowiowego. Klarowność zapewnia nie tylko właściwą prezentację barwy serwowanej whisky, ale także pomaga w ocenie jej jakości lepkości. Szklaneczki do whisky powinny być szerokie i powinny posiadać grube dno, które zapewnia wygodną i przyjemną degustację oraz zapobiega szybkiemu ogrzewaniu się alkoholu. Budowa takiej szklanki do whisky zapewnia także dużą powierzchnię kontaktu trunku z powietrzem, dzięki czemu lepiej uwalnia się zapach whisky. Takie szklanki do whisky często nazywane są: „old fashioned”, rock glass czy tumbler.

Szklanki do whisky to bardzo uniwersalne naczynia. Posłużą do serwowania wielu koktajli na bazie whisky. Podaje się w niej też Whisky Sour (z sokiem cytrynowym) i Ojca Chrzestnego (z amaretto). To również odpowiednia szklanka, żeby podać tradycyjne on the rocks czyli whisky z lodem lub specjalnymi kamieniami chłodzonymi w zamrażalce. Jeżeli nie posiadasz kieliszka do degustacji whisky to właśnie ta szklanka będzie idealną alternatywą.

Za kryształowymi szklankami do whisky przemawia jeszcze ich historia wykonania. Wykonywane całkowicie ręcznie wzbudzają tyle emocji i doznań, co sama whisky. W połączeniu stanowią duet idealny. W naszym sklepie znajdziecie szklanki do whisky z tradycyjnymi, kultowymi wzorami wykonywanymi od pokoleń, jak i wzory o minimalistycznym i prostym designie.

Snifter – coś dla prawdziwych koneserów i miłośników.

Snifter to po prostu kieliszek do whisky (kieliszek do degustacji whisky). Kieliszek ten posiada niewielką, tulipanową czaszę. Czarka osadzona jest na średniej długości nóżce. Kształt tego kieliszka do whisky zaprojektowany jest tak, aby wydobyć z whisky to co najlepsze. Aromat, który powstaje poprzez stykanie się whisky z powietrzem, kumuluje się u wylotu kieliszka, dzięki czemu lepiej możemy poczuć jego zapach i aromat. Nóżka zapewnia wygodne trzymanie i zapobiega ogrzewaniu whisky. Im cieplejsza whisky tym ostrzejszy może być jej smak.

Często widzicie na filmach pięknie serwowaną whisky w zdobionych naczyniach? To nic innego jak odpowiednio dobrane karafki do whisky. Sprawiają one wrażenie luksusu i dobrobytu, chociaż są coraz bardziej popularne i coraz częściej po nie sięgamy. Karafki do whisky nie wpływają na jej smak, ale pełnią rolę czysto estetyczną.

Idea stojąca za karafkami mówi, że dobry alkohol zasługuje na odpowiednią oprawę, a zwykła butelka z etykietą i resztkami banderoli nią nie jest. Po drugie, przyjmuje się, że nie trzeba kłuć w oczy swoich gości etykietami serwowanych alkoholi. Wystarczy im przekonanie, że podajemy to, co mamy najlepsze.

Kryształowy zestaw do whisky powinien posiadać każdy miłośnik tych mistycznych trunków.