Powrót do tematu… Jak pielęgnować kryształ? Krótki poradnik, nie tylko dla pasjonatów…

O piękne i niebanalne rzeczy należy się troszczyć… Szkło kryształowe również wymaga naszej uwagi i troski, abyśmy mogli cieszyć się nim w pełni i przez wiele lat… Wyroby kryształowe są naczyniami jak najbardziej funkcjonalnymi i coraz częściej używanymi, nie tylko od święta, ale i na co dzień. Nie zdobią już one tylko półek, kredensów, czy witryn z zastawą w naszych domach, ale towarzyszą nam podczas rodzinnych obiadów, spotkań z przyjaciółmi czy w trakcie wieczornego relaksu przy lampce wina.

Szkło kryształowe i jego specyficzne właściwości sprawiają wyższy poziom miękkości szkła i mniejsza odporność na wysokie temperatury. Te dwie cechy sprawiają, że wymusza to na użytkownikach kryształowych wyrobów specjalną dbałość i pielęgnację. Jednak nie musicie się martwić, bo nie ma w tym nic skomplikowanego i trudnego. Odpowiednia pielęgnacja kryształowego szkła zapewni ich piękny wygląd i blask na długie lata.

Oto kilka porad stworzonych przez specjalistów do szkła kryształowego:

1. Mycie wyrobów kryształowych powinno odbywać się wyłącznie ręcznie. Nie zaleca się mycia kieliszków czy szklanek kryształowych w zmywarce.
2. Należy unikać stosowania detergentów o silnym działaniu chemicznym. Należy stosować delikatne płyny do mycia naczyń bądź roztwór wody z octem, który dodatkowo zapobiega powstawaniu smug.
3. Do czyszczenia szkła kryształowego polecamy delikatne, bawełniane ściereczki lub gąbki bez ostrych, chropowatych części.
4. Nie należy dopuszczać do zasychania resztek płynów czy jedzenia w kryształowych naczyniach. Jeżeli już Ci się zdarzyło przez umyciem namocz kryształ, aby zaschnięty osad sam się odkleił i nie wymagał usuwania siłą lub tarciem.
5. Nie zalecamy stosowania gorącej wody.