Kryształ – szkło dla wymagających. Poznaj magię kryształowego piękna.

Szkło kryształowe (szkło ołowiowe), potocznie zwane kryształem, to jeden z najszlachetniejszych rodzajów szkła. Błyszczący, rozszczepiający światło (refrakcja), bogato zdobiony, ręcznie wykonywany przez artystów rzemieślników. Tworzony z pasji, dzięki nadzwyczajnemu talentowi. Powraca na salony w ekspresowym tempie. Znów swoim blaskiem otula codzienne i świąteczne aranżacje tworząc niesamowitą i niepowtarzalną aurę.

Historia kryształu jest nadzwyczaj długa i bogata. Kryształowe naczynia w większości kojarzą się z babcinym kredensem, bo właśnie w latach 60., 70., 80., XX wieku przejrzewały swoje lata świetności, zdobiąc meblościanki i stoły wielu polskich domów. W latach 90., kryształy przeżyły odrzucenie stając się niechlubną pamiątką po czasach PRL-u. Odeszły do lamusa pochowane w kartonowych pudełkach w piwnicach czy na strychach.
Kilka lat temu moda na kryształ zaczęła się odradzać. Kryształy coraz częściej trafiają na nasze stoły towarzysząc nam w codziennym życiu, ale także podczas wielkich uroczystości czy przyjęć.

Kryształ, dzięki swoim właściwościom, daje nam nieograniczone możliwości. Oprócz kryształowych szklanek czy kryształowych kieliszków, tworzone są jeszcze kryształowe wazony, którym nadaje się różnorodne dekoracyjne kształty, kolory i wzory, czyli w świecie kryształu tzw. szlify. Powstają kryształowe patery na ciastka, placki, słodycze, tzw. owocarki, bomboniery, koszyczki, misy.

Największą popularnością cieszą się szklanki do whisky i kieliszki do wina.
Koneserzy uważają, że trunki takie jak whisky czy czerwone wino najlepiej podawać tylko w kryształowych naczyniach. Historia podawania, serwowania tych dwóch aromatycznych i znanych od wieków alkoholi jest bardzo podobna.

Whisky wymaga szczególnej i mistycznej oprawy, dlatego w wielu przypadkach podawane jest jest w specjalnych kryształowych karafkach, dzięki czemu prezentowana barwa alkoholu jest nieskazitelna, a koneser z łatwością może ją właściwie ocenić. Szklanki do whisky z grubym dnem zapewniają wygodną i przyjemną degustację, a także zapobiegają ogrzewaniu podawanego alkoholu. Idealnie przejrzyste szkło kryształowe pozwala koneserowi z łatwością ocenić lepkość i jakość serwowanego trunku.

Czerwone wino podane w specjalnej karafce do wina wygląda najpiękniej i zachwyca swoją głęboką barwą, ale przede wszystkim właściwy kształt karafki do wina powoduje, że czerwone wino ulega tzw. dekantacji, co oznacza, że osad opada na dno, a wino zaczyna „oddychać”, co prowadzi do uwolnienia właściwego zapachu i smaku. Oprócz dobrze dobranej karafki, należy również właściwie dobrać kieliszki do wina czerwonego, które powinny być wysokie o dużej pojemności. Czarka powinna być okrągła, pękata delikatnie zwężająca się ku górze.

W zależności od kształtu karafki mogą służyć również do podawania różnego rodzaju wódek, likierów, nalewek, koniaku czy brandy.

Ceny szkła kryształowego są w dużej mierze uzależnione od wzoru, czyli szlifu. Wyrób jest droższy, gdy jest wykonywany, szlifowany, malowany, zdobiony ręcznie, a tym bardziej, gdy jest także dmuchany przez człowieka w hucie, a nie odlewany w formie i wykonywany maszynowo. Takie właśnie są NASZE KRYSZTAŁY – KRYSZTALY.PL w pełni wykonywane ręcznie.

Produkcja kryształu wymaga zatem długiego czasu obróbki. Ręczne wykonanie kryształów i ich właściwości daje nam jednak ogromne i niepowtarzalne właściwości. Nasza marka łamie stereotypy. Z nami kryształowe szkło nie kojarzy się już tylko z babcinym kredensem. Owszem, podtrzymujemy tradycję i historię tworząc produkty w standardowych szlifach, ale także wychodzimy na przeciw Waszym oczekiwaniom i tworzymy wzory na miarę XXI wieku. Dzięki tak bogatej ofercie każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Takich ekskluzywnych, nowoczesnych i designerskich wzorów nie znajdziecie nigdzie indziej.

Poznaj niepowtarzalną magię i blask z kieliszki kryształowe.