Kieliszki do wina – na jakie się zdecydować?

Lubisz delektować się smakiem wina? Próbujesz nowych rodzajów i aromatów? A czy wiesz, jakie kieliszki do wina wybrać do jakiego rodzaju? Jeżeli nie to skorzystaj z naszego krótkiego poradnika. Wino w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Sięgamy po nie podczas imprez, ale także na co dzień jako dodatek do obiadu czy kolacji. Na co dzień nie masz pewnie problemu z wyborem kieliszka do wina, ale podczas przyjęć chcesz pewnie zaimponować swoim gościom. Sięgnij po nasze kieliszki kryształowe do wina. Bądź prawdziwym sommelierem w swoim domu. Według koneserów to właśnie kieliszki kryształowe spełniają wszystkie kryteria, aby całkowicie i w pełni cieszyć się głębokim aromatem i smakiem serwowanych win.

Kieliszki kryształowe wykonane z najwyżej jakości kryształowego szkła pozwalają nie tylko cieszyć się właściwą i głęboką barwą win, ale także pomagają w ocenie ich jakości i lepkości, co jest niezwykle ważne.

Wino czerwone jest najbardziej wymagającym winem jeżeli chodzi o dobór odpowiednich kieliszków. Kieliszki do czerwonego wina powinny być wysokie. Długa nóżka zapewni wygodną i przyjemną degustację, a także będzie zapobiegać ogrzewaniu wina ciepłem dłoni. Czarka kieliszka powinna mieć dużą pojemność, mieć pękaty kształt zwężający się delikatnie ku górze. Pojemność powinna wahać się od 300-450 ml, ale i tak musisz pamiętać o tym, że kieliszek napełniamy maksymalnie do 1/3 pojemności. Taki zabiega pozwoli na właściwe napowietrzenie i uwolnienie aromatów serwowanego wina.

Wino białe powinno być serwowane również w odpowiednio dobranych kieliszkach. Polecamy kieliszki do białego wina z czarką w kształcie rozkwitającego tulipana. Kieliszki do wina białego powinny być nieco niższe i delikatniejsze niż te do wina czerwonego, a zatem ich pojemność również powinna być mniejsza.

Wina musujące, czy to francuski szampan, włoskie prosecco lub hiszpańska cava powinny być serwowane w kieliszkach o wąskiej czarce zwężającej się ku górze bardzo delikatnie. Możecie zapomnieć o płaskich kieliszkach z szeroką niską czarką rodem z filmów. Kieliszki do win musujących z wąską czarką pozwolą Wam cieszyć się magią bąbelków znacznie dłużej, a ty możesz cieszyć się prawdziwym smakiem musującego wina. Taka forma kieliszka sprzyja również utrzymaniu właściwej temperatury serwowanego trunku.