KIELISZKI DO KONIAKU

Koniak jako wysokoprocentowe, destylowane wino, posiada niecodzienną historię powstania. Degustując ten szlachetny trunek nie ma jednak wątpliwości, że koniak jest jednym z najwspanialszych i najbardziej cenionych przez wytrawnych koneserów alkoholem świata.

Pierwsze wzmianki o powstaniu szczepu winorośli z której wytwarzany jest koniak sięgają już III w. p.n.e., kiedy to w całej historycznej Galii zezwolono na jej uprawę. W późniejszych latach zbyt duży nakład produkcji wina spowodował problem ze sprzedażą, a pokonywanie dużych odległości transportem morskim w celach handlowych bardzo niekorzystnie wpłynęło na zawartość procentową alkoholu, tym samym pogarszając wartość rynkową win. Produkowane i cenione w średniowiecznej Północnej Europie wina z francuskich winnic posiadały znikomą wartość. Wówczas do marnych i nisko wartościowych win zastosowano destylację, a przypadkowe długie leżakowanie trunku w drewnianych beczkach ukształtowało jego pozycję w świecie. Proces okazał się być zbawiennym i nieoczekiwanym zwrotem w sferze napojów alkoholowych.

W zależności od miejsca produkcji i składników, produkt nosi różne nazwy. Jedynie alkohol wyprodukowany w Francji, w okolicach Cognac w regionie Charente, jako jedyny w całej Europie Środkowej może posługiwać się nazwą-koniak. Wielu światowych koneserów zgodnie uważa, iż oryginalny koniak z Cognac to najbardziej szlachetny alkohol w całej swojej klasie.

Degustacja: Jaki kieliszek do koniaku wybrać?

Dobór odpowiedniego naczynia do konsumpcji tak szlachetnego i cenionego trunku nie jest skomplikowany. Ocena, a zarazem czerpanie jak największej przyjemności ze spożywania koniaku odbywa się za sprawą zmysłu zapachu i wzroku. Zawartość kieliszka, klarowność i czystość alkoholu ocenia oko, dlatego przezroczyste, białe szkło jest wyborem najbardziej trafnym.

Aby w jak największym stopniu delektować się tym wspaniałym alkoholem, należy wybrać kieliszek posiadający pękatą czaszę, która przypomina niejako szeroki tulipan, zwężający się ku górze. Kieliszki do koniaku zawsze powinny posiadać krótka nóżkę, a degustacja winna odbywać się poprzez chwytanie dłonią całej czaszy, w celu ogrzania alkoholu i kilkukrotnym, lekkim kołysaniu kieliszka. Koniak bowiem, potrzebuje odrobiny ciepła naszych dłoni, aby uwolnić swój wspaniały smak i aromat. Teraz kieliszek należy zbliżyć do nosa i ostrożnie wąchać. Procedura ta pozwala na degustację bukietu koniaku w całej jego okazałości. Po kilkukrotnym zbadaniu aromatu trunku, można przystąpić do konsumpcji końcowej. Należy pamiętać, iż koniak spożywa się niewielkimi łykami.

Duża czasza użytego kieliszka i pojemność około 200 ml, nie oznacza, iż naczynie powinno być całkowicie napełnione. Wręcz przeciwnie, kieliszek należy napełnić jedynie 20-40 ml alkoholu.

Dobrym wyborem w przypadku konsumpcji koniaków okazują się być kieliszki kryształowe. Ekskluzywne szlify na każdym z kieliszków, to ręcznie wykonane z ogromną precyzją swego rodzaju dzieła sztuki, dzięki czemu rozpraszające się światło w naczyniu cudownie ukazuje niepowtarzalny i niesamowity wygląd trunku, czyniąc tym samym kryształowe kieliszki do koniaku idealną ozdobą dla domu.

Duet koniaku z potrawami

Koniak, jako sam w sobie cudowny alkohol najlepiej smakuje indywidualnie. Można jednak komponować go z deserami, kawą, orzechami, pamiętając iż to alkohol stanowić powinien cel główny. Świetnie sprawdza się w duecie z wykwintnymi potrawami, jak owoce morza, sushi.