Jakie kieliszki do wódki?

Wódka, nazywana potocznie w polskim społeczeństwie gorzałką, gorzałą, okowitą, czy wodą ognistą to najbardziej znany, a jednocześnie najczęściej spożywany alkohol wysokoprocentowy w naszym kraju.

Najstarsze wzmianki, dotyczące użycia słowa „wódka” na polskich ziemiach pochodzą z XV w.  i są to zapiski sądowe z Sandomierza z roku 1405. Wówczas słowo „wódka” używane było na terenach Polski do oznaczania kosmetyków i lekarstw, a napoje spirytusowe dostępne były jedynie w aptekach. Zapewne niewielu z nas wie, iż w dawnych czasach, aż do wieku XVI wierzono w niezwykłą moc trunku. Obecnych było około 70 gatunków wódek ziołowych, zalecanych na rozmaite dolegliwości. Wierzono również, iż napój spirytusowy wydłuża życie ludzkie. Wódka często nabywana była przez rosyjskich kupców w ówczesnej Polsce w zamian za skóry, futra i płótna.

Na przestrzeni wieków proces produkcji trunku stał się tradycją. Miał swój udział w historii, literaturze, obyczajach i życiu społecznym Polaków. Ciągle doskonalona receptura produkcji wódki wyniosła ten trunek na wyżyny jakości i doskonałości wśród alkoholi. Dziś kieliszek wódki towarzyszy rodzinnym i towarzyskim spotkaniom w wielu polskich domach.

Obecnie liderem światowej konsumpcji wódki jest Rosja, a za nią mieszkańcy Estonii, Austrii, Francji, Czech i Węgier. Polska natomiast, jest pierwszym producentem trunku w Unii Europejskiej i czwartym na świecie.

Kieliszki do serwowania wódki

Wódka to bardzo popularny napój alkoholowy, ale czy każdy z nas wie, w jakich kieliszkach wypada serwować trunek?

Kieliszki do wódki to naczynia, które są podstawowym elementem szkła gastronomicznego stosowanego zarówno w domowym zaciszu, jak i restauracjach, salach bankietowych, pubach i barach. Każda Pani domu w wyposażeniu powinna posiadać zestaw kieliszków do wódki, który z pewnością przyda się podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Jest to, bowiem nierozłączne z naszą polską gościnnością już od setek lat. Niezwykle ważny jest odpowiedni wybór szkła stołowego, bo dobrze dobrane kieliszki do wódki nie tylko elegancko wyglądają, ale przede wszystkim podkreślają smak serwowanych alkoholi i zachwycają swoim pięknem degustatorów.

Kieliszki do wódki na nóżce?

Cechą charakterystyczną kieliszków do wysokoprocentowego trunku jest niewielka forma naczynia, bowiem klasyczne kryształowe kieliszki do wódki powinny posiadać pojemność od 25 do 60 ml. Kieliszek może posiadać nóżkę lub być jej pozbawiony.

Kieliszki na nóżce zazwyczaj mają kształt walcowaty, a ich dno jest grube. Popijając alkohol, kieliszek trzymać należy za ową nóżkę, bądź nisko przy grubszym dnie, aby nie dopuścić do ogrzania alkoholu. Według savoir-vivre w kieliszkach na nóżce serwowane są zazwyczaj wódki mocne, słodkie, kolorowe. W przypadku tychże trunków, należy podawać je koniecznie w temperaturze pokojowej. Wódek tych leje się zazwyczaj mniej niż wódek czystych. Kieliszek powinien być napełniony tak, by do rąbka naczynia pozostało 3-5 mm. Inaczej jest w przypadku wódek czystych, które to podawane po wcześniejszym zmrożeniu, należy serwować w kieliszkach bez nóżek. Je również można lekko schłodzić, aby z trunku wydobyć jak najwięcej aromatów smakowych.

Zaskocz swoich gości!

Kryształowe kieliszki do wódki mogą być gładkie, przezroczyste. Jeśli natomiast pragniesz pozytywnie zaskoczyć swoich gości, postaw na niecodzienne rozwiązania. Tu świetnie sprawdzą się kieliszki kryształowe do wódki. Kieliszki te powstają z wysokiej jakości szkła, dzięki czemu prezentują się niezwykle efektownie.

Wśród domowej zastawy dobrze odnajdą się egzemplarze z eleganckimi żłobieniami i tłoczeniami, a serwowany alkohol nabierze zupełnie odmiennego wymiaru. Naczynia dostępne są w różnorodnych, odmiennych liniach stylistycznych, a każdy z nich wykonany ręcznie z ogromną starannością i uwagą na detale sprawi, iż Twoi gości oniemieją z zachwytu nad formą naczynia. Niebywale nowoczesne, a zarazem ciekawe są kolorowe kieliszki do wódki. Te dobrze sprawdzą się podczas degustacji czystej wersji trunków.

Niebanalny prezent dla bliskiej osoby?

Eleganckie kieliszki do wódki z wysokiej jakości szkła z dodatkowym ozdobnym grawerem to doskonały pomysł na prezent, zarówno dla rodziców, Pary Młodej, jak i 18-ste urodziny naszego bratanka. Obdarowana osoba z pewnością doceni kunszt ręcznie wykonywanych kieliszków, a jej zbiór obecnych naczyń do serwowania napojów alkoholowych wzbogaci się o cudowny akcent wśród reszty zastawy stołowej. Dodatkowo możliwość spersonalizowanego wzoru graweru sprawi, iż kieliszki te będą najbardziej docenionym podarunkiem dla Twojej bliskiej osoby.

Zobacz naszą całą ofertę kryształowych kieliszków do wódki