Jakie kieliszki do wina czerwonego?

Spotkanie biznesowe, romantyczna kolacja we dwoje, rodzinny obiad, a może wernisaż? Jest mnóstwo okazji do spożywania tak cenionego na całym świecie, krystalicznie czystego trunku o cudownie mieniącym się barwie, jakim jest czerwone wino. Pomimo iż, wiele osób ceni sobie wspaniały smak wina, niekiedy napotykamy problemy z jego degustacją. Dotyczą one doboru odpowiednich kieliszków, jak i samego serwowania trunku.

Czym jest wino i jaką ma historię w naszym kraju?

Pierwsze wzmianki o uprawie winorośli i produkcji wina na terenie obecnej Polski pochodzą już z przełomu XI/XII wieku ze Lwowa i Krakowa. Szczególnie krakowskie winnice były już w ówczesnych czasach znane i cenione w okolicy. Niemały wpływ na historię trunku miało wówczas tynieckie opactwo, które to było przez wiele lat najważniejszym ośrodkiem winiarskim w regionie. Z biegiem lat zasięg produkcji trunku wzrastał i już w wieku XIV Podkarpaccy mieszczanie zajęli się zakładaniem coraz to nowszych plantacji i dzierżawą winnic klasztornych i biskupich. Wówczas wino stało się produktem nie tylko spożywczym, ale również płatniczym i towarem wymiennym w handlu. W późniejszych latach stan polskiego winiarstwo drastycznie uległ zmianie. Zarówno zmiany polityczne, klimatyczne i choroby winorośli miały niekorzystny wpływ na stan winnic i procesy produkcyjne, tym samym znacznie osłabiając polską gospodarkę. Dopiero w latach 80-tych XX wieku kolejne próby odrodzenia winnic przyniosły pozytywny skutek za sprawą Romana Myśliwca z Jasła, który to poprzez uprawę plantacyjną gatunków winorośli sprzyjającym naszym warunkom klimatycznym, przyczynił się do znaczącej poprawy tej strefy polskiego gospodarstwa, której efekty widać po dziś dzień.

Jak powstaje czerwone wino?

Ten smaczny i ceniony przez wielu trunek rodzi się w wyniku fermentacji soku z winogron. Wydawałoby się, iż sok z winogron ma jasne zabarwienie. Skąd więc czerwona, krystaliczna barwa wina czerwonego? Kolorystykę tę zawdzięcza się skórkom z winogron, które również uczestniczą w procesie fermentacji, a tym samym oprócz barwy, nadają trunkowi niepowtarzalny smak i aromat.

Po wstępnym zmiażdżeniu owoców winorośli, całość trafia do kadzi fermentacyjnej. Proces ten, zwany maceracją trwa zwykle 5-35 dni, kiedy to zachodzące procesy wstępne dają początek długo wyczekiwanemu czerwonemu napojowi o smakowitej konsystencji i aromacie. Po zakończeniu fermentacji, następuje proces leżakowania. To tutaj wino odpoczywa i tym samym nabiera odpowiedniego smaku. Następnie ma miejsce filtracja i zlewanie trunku do butelek, skąd trafia na nasze stoły.

Kieliszki do wina czerwonego – jakie wybrać?

Wielkości i forma kieliszka do wina czerwonego zależy od okoliczności spożycia alkoholu. Jeżeli jest to spotkanie biznesowe, rodzinna kolacja, warto użyć eleganckich kieliszków, które spotęgują ważność chwili, zachwycą samych degustatorów, a tym samym uszlachetnią smak i aromat samego trunku. Jeśli czerwone wino spożywamy do posiłku, bądź jako symboliczna lampka wina w gronie znajomych, dobrym wyborem będą kieliszki o niewielkiej pojemności. Natomiast jeśli planujemy nieco więcej czasu poświęcić na degustację napoju, duże kieliszki do czerwonego wina będą najlepszym wyborem. W tym przypadku wino czerwone wymaga dużych, pękatych i szerokich kieliszków, aby uwolniło jak najwięcej aromatów.

Jeśli czerwone wino ma stanowić formę podarunku dla naszych najbliższych i znajomych, warto pokusić się o wybór kryształowych kieliszków do wina. Te bowiem, nie tylko spotęgują smak i proces degustacji, ale będą również wspaniałą ozdobą jako nowy element w zastawie obdarowanej przez nas gospodyni lub gospodarza. Dodatkowo materiał z którego wykonane są kryształowe kieliszki jest niezwykle trwały, dzięki czemu posłuży w domowej zastawie stołowej na wiele lat.