Jakie kieliszki do szampana?

Okulista w Szampania, północno-wschodnim rejonie Francji, corocznie ma niemałe zadanie w leczeniu pacjentów z regionu. Około dwudziestu pacjentów w  każdym roku w wyniku zranienia przez nieoczekiwanie wyskakujące z szampańskich butelek korki, rani swoich degustatorów. Otóż butelka musującego szampana w temperaturze pokojowej posiada ciśnienie porównywalne z ciśnieniem opony piętrowego autobusu, dlatego tak ważna jest ostrożność podczas otwierania trunku. Nikt z nas bowiem nie chce stracić zdrowia oraz drogocennych, rodzinnych przedmiotów znajdujących się akurat w pomieszczeniu, w którym przyszło nam spożywać tak pyszny trunek, prawda?

Skąd wywodzi się pyszny napój z bąbelkami, ceniony na całym świecie?

Szampan to nic innego, jak musujące wino spożywane podczas specjalnych okazji, wznoszenia toastów. Z powodzeniem można zastąpić nimi wiele win, spożywanych z posiłkami. Ale czy każdy wie, iż smaczny trunek powstał zupełnie przez przypadek? Oto cała historia cudownego napoju.

Pierwsze wina szampańskie pochodziły z Szampanii, gdzie uznawane były jednak za niezbyt smaczne, źle zabarwione i nieprawidłowo dojrzewające w beczkach. Aby poprawić ich jakość, zaczęto butelkować wina jeszcze przed ich pierwszą fermentacją. Wówczas stała się rzecz nieoczekiwana, a mianowicie wytwarzany w butelkach dwutlenek węgla naraził na wielkie straty materialne. Wysokie ciśnienie w butelkach sprawiało, iż korki strzelały, a całe zgromadzone w nich wino spisane było na straty. Zakonnik Pierre Dom Perignon jako pierwszy, przy zastosowaniu odpowiedniego materiału do tworzenia butelek i korków oraz  zmianie doboru gatunkowego winorośli podjął pierwsze kroki przy tworzeniu trunku nieco lepszego, niż jego pierwotna receptura. Udało mu się zachować „niesforne” wino w ryzach szklanych butelek. Późniejsi śmiałkowi i koneserzy podejmowali kolejne próby dalszego doskonalenia trunku, jednak dopiero wiek XIX stał się przełomem, kiedy to odkryto proces fermentacji wina, co zainicjowało przebieg kreowania światowych szampanów.

Jak to się pije, czyli szampan w duecie z kieliszkami

Duża grupa światowych koneserów lubi popijać musujące wino z bąbelkami w dużych kieliszkach, odpowiednich raczej do wina. Jednak bardziej estetyczne i wskazane według zasad savoir vivre`u podczas degustacji szampana są tzw. flety. Właściwie dlaczego? Otóż degustacja szampana odbywa się nie tylko z pomocą zmysłu zapachu i smaku, ale równie zmysłu wzroku. Niesamowite efekty wizualne, jakie zapewniają nam szampańskie bąbelki są najbardziej zauważalne właśnie w wysokich i długich kieliszkach. Niewielka pojemność kieliszka przeznaczonego do konsumpcji szampana dodatkowo sprawia, iż bąbelkowa zabawa może trwać bezterminowo, a i szampana dla nas i naszych gości starcza na nieco dłużej.

Szampan na całym świecie jest najwyżej cenionym winem musującym, a kieliszek szampana wznoszony do toastu to chwila niezwykła dla każdego z nas. Trunek podawać należy w temperaturze 6-8 °C, a najlepiej gdy znajduje się on w wiaderku do szampana wypełnionym do połowy woda i lodem.

Najlepsze kieliszki do szampana są wąskie i wysokie. Dzięki temu trunek nie ociepla się zbyt szybko, bąbelki nie uciekają, a napój zatrzymuje swój aromat. Kieliszek podczas degustacji należy trzymać za stopkę. W ten sposób unikniemy ogrzania i nieestetycznego rozmazania pary zgromadzonej na szkle. Pijemy powoli, małymi łykami delektując się cudownym smakiem i aromatem trunku.

W polskiej tradycji podczas przyjęcia weselnego kieliszek szampana stał się nieodzownym elementem. Spożycie niewielkiej ilości trunku tuż na początku, bądź w dalszej części tak ważnej uroczystości, to wyraz szacunku i toast za zdrowie Pary Młodej. Idealnym prezentem zatem dla najważniejszych gości mogą być kieliszki do szampana na ślub. W takiej oprawie Młodzi z pewnością zapamiętają te chwile na dłużej! Wzorów, kolorów i kształtów jest ogrom. Cudownie prezentują się kryształowe kieliszki do szampana, dzięki którym bąbelkowy trunek smakuje jeszcze lepiej, a przy tym efekt wizualny, który zapewnia nam tworzywo jest jeszcze bardziej efektowny.