Jakie kieliszki do jakiego wina?

Przy obecnej różnorodności szkła dostępnego w sprzedaży, nie każdy jest w stanie poprawnie dopasować oprawę szklana do wybranego trunku. Warto, więc zaznajomić się z techniką doboru, aby nie tylko uwydatnić znakomity smak napoju, ale również zachwycić nienaganną kulturą naszych gości. Co należy brać pod uwagę przy wyborze kieliszków do wina, aby przypadkiem nie popełnić gafy? Jakie szkło będzie najlepszym dopełnieniem naszej domowej zastawy?

Złote zasady doboru kieliszków do rodzaju wina

Aby trunek smakował wybornie, nie bez znaczenia jest zastawa stołowa. Ten sam napój może zupełnie inaczej ukazywać swoje walory smakowe w dwóch różnych kieliszkach.

  1. Kompletna zastawa to podstawa

Tradycyjnie zastawa stołowa podczas serwowanego posiłku powinna być kompletna. Dotyczy to również kieliszków do degustacji wina. Nikt z nas, bowiem nie chce zapewne serwować napojów alkoholowych w niekompletnych, bądź niepasujących do siebie elementów domowego wyposażenia. Warto, zatem zainwestować w dobrej jakości kieliszki szklane, kryształowe. Pamiętać należy o tym, iż wino najlepiej podawać w szkle bez zbędnych zdobień, gdyż trunek najlepiej prezentuje się w prostych, tradycyjnych kształtach. Chodzi tu, bowiem o ukazanie krystalicznie czystej barwy serwowanego wina. Zdobienia mogą ją nieco zagłuszyć i odciągnąć uwagę degustatora.

  1. Jakie kieliszki do białego i czerwonego wina?

Dlaczego w sprzedaży dostępnych jest tak wiele kieliszków? Czy to wielka różnica podczas spożywania białego wina w wąskim kieliszku w kształcie tulipana, a w dużym kieliszku o pękatej czaszy? Przecież chodzi o smak i aromat wina, a nie o sposób podania i kształt kieliszka, prawda? Otóż nie, kształt kielicha, jego wysokość, kąt nachylenia czarki ma znaczący wpływ na smak i aromat konsumowanego wina. Warto poddać degustację wina w różnych kieliszkach z naszej zastawy stołowej. Z pewnością różnica będzie wyczuwalna, a dodatkowo taka próba jest świetnym pretekstem do zabawy z przyjaciółmi.

Na ogół do serwowania wina stosowane są trzy główne typy kieliszków: kieliszki do wina białego, kieliszki do wina czerwonego oraz kieliszki do wina musującego. Jednak każdy z nich w dobie tak mnogiej dostępności różnorodnego szkła ma oczywiście swoje warianty.

 

WINO CZERWONE

Do degustacji czerwonego wina przyjęło się stosowanie dużych, szerokich i pękatych kieliszków. Świetnie nadają się one do mocnych i ciężkich trunków, jakimi zazwyczaj charakteryzują się czerwone wina. Duża czasza kieliszka pozwala na swobodne rozprzestrzenianie się aromatów wina w obrębie naczynia, dzięki czemu konsument może w pełni poczuć smak, aromat i charakter trunku. Im wino czerwone bardziej intensywne, tym kieliszek powinien być większy i bardziej masywny.

WINO BIAŁE

W przypadku win białych idealnie sprawdzą się kieliszki nieco mniejsze o kształcie tulipana. Wina te są lżejsze, dlatego nie potrzebują tak dużo wolnej przestrzeni, co wina czerwone, aby uwolnić swój smak i aromat. Kieliszek do białego wina o zwężającej się nieco górnej części pozwoli skoncentrować smak trunku i zachować temperaturę odpowiednią dla wina. Te powiem powinny być podawane zawsze schłodzone, zazwyczaj 6-12 °C.

WINO MUSUJĄCE, SZAMPAN

Do musujących win idealnym rozwiązaniem są kieliszki wąskie i wysokie o pojemności 150-200 ml, zwane fletem. W przypadku tego typu win chodzi o efekt wizualny, mieniące się i uchodzące ku górze bąbelki, dlatego kieliszki powinny być jak najwyższe. Dobrze, gdyby nieco zwężały się w górnej części po to, aby dwutlenek węgla zawarty w winie nie ulatniał się zbyt szybko, a tym samym wino nie wietrzało.

Podczas degustacji win zawsze pamiętajmy o tym, jak je poprawnie spożywać. Mowa tutaj o trzymaniu kieliszka za nóżkę. Przytrzymując naczynie całą dłonią, niepotrzebnie ogrzewamy kieliszek, a tym samym wino traci swój smak i charakter. Dodatkowo pozostawiamy nieestetyczne plamy na kieliszku. Pamiętać należy również o tym, iż trzymanie kieliszka za stopkę też nie jest w dobrym guście. Ten sposób degustacji zarezerwowany jest dla osób zajmujących się zawodowo degustacją win-kiperów oraz zarządców winnic.

  1. Zadbaj o czystość zastawy stołowej

Podczas serwowania gościom trunków, kieliszki muszą być jak najbardziej przejrzyste, wypolerowany i czysty. Niedopuszczalne są smugi, zacieki, bądź wyczuwalny zapach detergentu. Czyścić kieliszki można ręcznie, z użyciem ciepłej wody i minimalnej ilości bezzapachowego detergentu, bądź wstawić je do zmywarki. Tutaj jednak należy uważać, gdyż nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w zmywarce. Ta, bowiem może je porysować i uszkodzić. Wszelkie smugi po umyciu należy dokładnie wypolerować. Dlaczego jest to tak ważne? Czyste i lśniące kieliszki pozwolą na swobodną ocenę krystalicznie czystej barwy wina. Zabrudzenia na szkle utrudniają ocenę i zniechęcają konsumenta do dalszej degustacji.

  1. Odrobina nowoczesności na kieliszku

W dobie tak ogromnej dostępności i różnorodności kieliszków do serwowania wina każdy z nas z pewnością odnajdzie idealne dla siebie rozwiązanie. Dla miłośników nowoczesności wybór jest ogromny. Wdzięcznie i dobrze wśród zastawy stołowej prezentują się nowoczesne kryształowe kieliszki do wina. Wyroby ręcznie zdobione lub rzeźbione z wytrzymałego kryształy to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Któż z nas nie chciałby tak niepowtarzalnych wyrobów w swoim domowym wyposażeniu? Ręcznie wykonywane kieliszki to lepszy wybór od naczyń wykonywanych maszynowo. Poza solidnym wyrobem, tworzą one niezwykły klimat wokół trunku, który to może smakować zupełnie inaczej w porównaniu do kieliszków gładkich i klasycznych. Dla koneserów nowoczesnych rozwiązań kolorowe kieliszki do wina będą niezwykłą oprawą konsumpcji trunku. W każdym z nich, bowiem wino nabierze zupełnie innego charakteru, a efekt wizualny zaskoczy z pewnością nas samych i naszych gości.

  1. Klasyka i elegancja w zastawie do wina

Czasami klasyczne rozwiązania są najlepszym wyborem. Dla osób ceniących sobie elegancję i styl najbardziej trafnym wyborem, co do zastawy stołowej, w szczególności kieliszków odpowiednich do wina będą te klasyczne, gładkie rozwiązania. Dzięki nim serwowane wino ukaże swoją naturalny, krystalicznie czystą barwę, a określenie smaku i aromatu trunku będzie znacznie łatwiejsze. Pamiętajmy jednak, iż przy wyborze gładkich i eleganckich kieliszków ich czystość i blask zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Nikt z nas nie chce zapewne popełnić gafy, gdy nasi goście odkryją smugi i zacieki na szkle.